Enerjide rüzgâr gibi esecekler – Sabah Gazetesi

Enerjide rüzgâr gibi esecekler – Sabah Gazetesi

Murat Vargı, Turkcell’in eski CEO’su Muzaffer Akpınar ile enerji işine girdi. İlk adım olarak İzmir’de 50 milyon Euro’ya mal olacak bir rüzgâr santrali devir alındı. Amaç 5 yılda 250 Mw’lik santral kurmak.
Türkiye’ye cep telefonunu getiren adam olarak bilinin Murat Vargı, Turkcell’deki ekip ile enerjide ‘rüzgar’ gibi esecek. 20 yıla yakındır beraber çalıştığı Turkcell’in eski CEO’su Muzaffer Akpınar ile birlikte 50 bin YTL sermaye ile Dost Enerji’yi kuran Murat Vargı yani MV Holding, 5 yılda 250 milyon megavatlık enerji yatırımı yapmayı planlıyor. Bu hedef doğrultusunda ilk adım İzmir’de atıldı. Edinilen bilgiye göre, Dost Enerji sektöre girer girmez İzmir Aliağa Korutepe mevkisinde 41 megavatlık bir rüzgâr santrali projesini satın aldı. Yaklaşık 50 milyon Euro’ya mal olacak olan projeyi Alman Innores’ten devir alan Dost Enerji, bu proje ile yılda 161 milyon kilovatsaat elektrik üretmeyi planlıyor. Konuyla ilgili görüştüğümüz Muzaffer Akpınar, kendilerini ‘yenilenebilir enerji parkurunda’ gördüklerini belirterek, “Özellikle rüzgâra odaklandık. İzmir Aliağa’da bir rüzgâr santrali projesini devir aldığımız doğru. Yaklaşık 50 milyon Euro yatırım ile 41 megavatlık santrali 2008 şubat ayında neticelendirmek istiyoruz” dedi.

Hayat tesadüflerle dolu

İnsanların hayatlarında tesadüflerin büyük önem taşıdığına işaret eden Akpınar, son üç yıldır yurtdışına her çıktığında rüzgâr santrallerini yakından takip ettiğini dile getirerek, sözlerine şöyle devam etti: “Bütün dünyada yenilenebilir enerjiye doğru bir yönelme var. Çeşitli teşviklerle bu tür enerji kaynakları destekleniyor. Bizde de olabilir diye düşünüyordum. Turkcell’deki yoğun görevim temmuz ayında sona erdikten sonra bunu değerlendirme fırsatı buldum. Ortamın yeni oluştuğunu gördüm ve doğal olarak MV Holding’e konuyu açtım. Bizim 20 yıllık birlikteliğimiz var, bu alana birlikte girmeye karar verdik.” Bu arada ilk beş yıllık hedeflerini de belirlediklerini açıklayan Akpınar, 5 yılda 250 megavatlık rüzgâr santrali kurmayı planladıklarını, bunun içinde bir miktar mikro düzeyde hidroelektrik santrallerinin de bulunabileceğini söyledi. Bir süre önce bu amaçla kurulan Dost Enerji’de Murat Vargı ve Akpınar’ın yanı sıra Alparslan Türkeş’in torunu Onurhan Homriş, Turkcell eski Genel Müdür Yardımcısı Ali Ruhi Doğusoy, İzzet Renay Onur ve Adil Giyici de yer almıştı.

İlk rüzgâr Aliağa’da
* İli : İzmir
* İlçesi : Aliağa
* Mevkii : Yuntdağ – Balaban – Koyuneli – Korutepe
* Enerji kaynağı : Rüzgar
* Ünite sayısı : 17 adet türbin
* Tesis toplam kurulu gücü : 42,5 MW
* Öngörülen ortalama yıllık üretim miktarı : 160.896.500 kWh