İzmir Swiss Otel Grand Efes – Sinan Vardar

İzmir Swiss Otel Grand Efes – Sinan Vardar

İzmir’de bir hafta sonu geçirme fikri çok cazip geldi. Teoman Ermete bilhassa Antalya’da birçok turistik tesisi projeden alıp, pazarlamasını yapıp, işletmeye açan bir turizmcidir. Özetle, Türk turizmine emeği büyüktür. Sayın Murat Vargı Efes Oteli’ni satın alıp 300 milyon dolarlık yatırımla Türk turizmine kazandırırken (Türk turizmi adına sonsuz teşekkürler), Teoman Ermete’yi de danışman olarak yanına almış. İyi de yapmış. İzmir’in klasiği olan Efes Oteli baştan başa yenilenmiş. Ama yine de eski Türk filmlerinin eşsiz mekanı daha havuz başına iner inmez ölümsüz anıları tazelettiriyor ve insanı yıllar ötesine götürüyor. Sanki karşınıza Zeki Müren’ler, Belgin Doruk’lar çıkacakmış gibi.

Turizmi konuştuk…

Operasyon müdürü Yusuf Çavdar’la uzun uzun sohbet ettik. Kendisi bizim meşhur Çarşı’nın eski üyelerinden. Eğitimini Amerika’da tamamlamış, çok iyi bir vizyona sahip pırıl pırıl bir genç yetkili. Otelin doluluk oranı bu turizm sezonuna göre gayet iyi, yüzde 80’lerde. Kongre turizminde ve bayii toplantılarında da çok öne çıkmışlar. Tabii işletmesi Swiss olunca, ismi de Swiss Otel Grand Efes olunca işletmede en ufak bir kusur bulmak bile çok zor. Tüm personel eğitimli. Servis çok üst düzeyde, fiyatlar da öyle abartılı değil.

Akşam yemeği için İzmir’in simgesi Deniz Restaurant’ı tercih ettik. Değerli dostlarım Selim Yeğen ve Profesör Ömer Arasıl’la nefis bir gece geçirdik. Konu ağırlıkla İzmir’in turizm potansiyeli ve tabii ki mekan sahibi ve dostlar da Beşiktaşlı olunca futbol oldu.

Yat limanları açılması önemli

Önümüzdeki sezon İzmir’e Atina’dan direkt uçak seferleri başlıyor. Şimdilik haftada 9 sefer. Sun Express havayolu firması öncülük etmiş ve direkt uçuş seferleri başlamış. Mesafe sadece 24 dakika. Önümüzdeki hafta İzmirli turizmciler Atina’ya tur operatörleri ile görüşmeye gidiyor. Haydi hayırlısı diyorum. İzmir, Çeşme, Ayvalık ve Kuşadası’nın önümüzdeki yıllarda Balkan ülkelerinden büyük bir turist potansiyeli çekeceğine inanıyorum. Çarşamba günü Didim’de Doğuş Grubu’nun açacağı yat limanı da çok önemli. Temennimiz bilhassa Ege kıyılarında daha birçok yat limanının açılması. Yat müşterilerinin iyi harcama yapan müşteriler olduğunu bir kez daha hatırlatırım.

Deniz Restaurant’tan Kordon’u seyretmenin ayrı bir zevki var. Ama ah keşke diyorum bu güzelim körfezi kirletmeseydik. Tanrı aşkına İzmir’in Barcelona’dan ne eksiği olacaktı?

Önemli bir hatırlatma; İzmir Fuarı bu yıl 28 Ağustos’ta açılıp 6 Eylül’e kadar sürecek.

Herkese mutlu günler, iyi tatiller.