Kimler geldi kimler geçti – Milliyet Gazetesi

Kimler geldi kimler geçti – Milliyet Gazetesi

İzmir’in efsane oteli Büyük Efes kapılarını yeniden konuklarına açtı. Yakın dönemde İzmir’in tarihine tanıklık eden otel, sanatçılardan siyasetçilere birçok ünlü ismin İzmir’deki adresiydi.

İzmir’in simgesi haline gelen, sanatçılardan Zeki Müren’den Gönül Yazar’a, Ajda Pekkan’dan Kadir İnanır’a, devlet adamlarından İsmet İnönü’den Turgut Özal’a kadar pek çok ünlünün kaldığı Büyük Efes Oteli, 2 Mayıs Cuma günü yeniden hizmete açıldı. MV Holding ile Tahincioğlu Holding’in Emekli Sandığı’ndan satın aldığı oteli, Swissotel işletmeye başladı. Otelin yeni adı Swissotel Grand Efes İzmir oldu.
Temeli 1950’li yıllarda Cumhurbaşkanı Celal Bayar ve Başbakan Adnan Menderes tarafından atılan Büyük Efes Oteli’nin bulunduğu alanda, daha önce Atatürk’ün sık sık ziyaret ettiği eski fuar alanı bulunuyordu. 1964’te dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel tarafından hizmete açılan otel, 1992’ye kadar İzmir’in tek 5 yıldızlı oteli olma özelliğini taşıdı. Büyük Efes Oteli, yakın dönemde İzmir’in tarihine tanıklık etti. Devlet başkanlarından sanatçılara, sporculardan edebiyat dünyasının seçkin isimlerine kadar birçok kişiyi ağırladı.
Müdavimleri arasında Zeki Müren, Gönül Yazar, Ajda Pekkan, Kadir İnanır, Tanju Okan, İsmet İnönü, Turgut Özal gibi isimler yer aldı. Otelin yıllarca fotoğrafçılığını üstlenen Zeki Pordoğan’ın arşivinde yer alan fotoğraflar, Büyük Efes Oteli’nin İzmir için ne kadar önemli bir sosyal yaşam alanı olduğunu gözler önüne serdi.

Ege’nin en büyük binasıydı
1950’li yıllarda Alman Profesör Paul Bonatz’ın projesini çizdiği otelin kontrol mimarlığını Tali Köprülü üstlendi. Max Billing tarafından işletmesi üstlenen otelin ilk genel müdürü Fuat Gürün oldu. O dönemde İzmir’in ve Ege’nin en büyük binası olan, lüks ve konforuyla İstanbul Hilton Oteli ile mukayese edilen Efes Oteli, 12 katlı 2, 7 katlı 1, 4 katlı 4 blok ile 350 oda, 500 yatak, 22 daire, yemek salonları, balık şeklindeki havuzu, bahçesiyle dönemin siyaset, spor ve sanat dünyasının ünlülerine ev sahipliği yaptı.

150 milyon dolara yenilendi
MV Holding ile Tahincioğlu Holding’in 2005’te 121.5 milyon dolara Emekli Sandığı’ndan satın aldığı otel yenilendi. Kongre merkezi ve SPA Merkezi’nin tamamlanmasıyla otelin çehresi değişti. Yaklaşık 150 milyon dolarlık ek yatırımın ardından 2 Mayıs’ta hizmete giren otelin, resmi açılışının ekim ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirileceği belirtildi.
Zemin üstünde 10, zemin altında 4 katı olan Swissotel Grand Efes İzmir’de 1400 kişilik kongre merkezi, 450 kişilik 7 toplantı salonu, bin 250 kişilik 3 balo salonu ve Amirta SPA yer alıyor. 405 oda ve suitin yer aldığı otelde, 40’a yakın mağaza bulunacak.