Murat Vargı Harvard’da

Murat Vargı Harvard’da

Global iş dünyasının ve siyasi elitlerin saygıyla yaklaştıkları Harvard Business School, bir süre önce gelişmekte olan piyasalarda yaptığı işlerle dünyaya örnek oluşturacak ve Harvard’ın doktora sisteminde örnek olay olarak anlatılabilecek bir örnek arayışına girdi.

Birçok ülke incelendi ve elemeler yapıldı.

Sonunda Murat Vargı seçildi.

Ekipler Harvard’dan geldiler, video çekimleri yapıldı ve Murat Vargı kitabı da yayınlanan gelişmekte olan piyasalar hakkındaki kendi deneyimlerini, oral history (sözlü tarih) söylemiyle anlattı. Şimdi o video ve kitap Harvard Business School’un kütüphanesine konuldu. Mezunlar ve doktora öğrencileri videoyu kütüphanede seyrediyor ve kitabı da okuyabiliyorlar.

Bu Türkiye için büyük bir gururdur ve hayli moralsiz durumda bulunan iş hayatımız için de bir mutluluk aşısı oluşturabilir. Türkiye’mizden bu çapta bir işadamının çıkmış olması ve gobal karar alıcılarının merkez üssü gibi olan Harvard Business School’dan böylesine ilgi görmesi, Türkiye’nin eğer isterse her sorunun üstesinden gelebileceği insan malzemesine sahip olduğunun da göstergesidir.

Murat Bey önce bunun haberinin olmasını istemiyordu, “Kendimi ön plana çıkarmak istemiyorum” diyordu. Ancak ben ona “Abi, bu, ülke için güzel bir olay. İş dünyamızın böylesine haberlere ihtiyacı var. Lütfen yapalım şu işi” dedim ve sonunda gördüğünüz gibi ikna oldu. İyi ki de oldu. Sağol ol, var ol sevgili abim.

Serdar Turgut / Habertürk / 5 Şubat 2016